Gebelikte Tarama testleri

               GEBELİKTE TARAMA TESTLERİ

 İKİLİ TEST : 10-14 haftalar arasında yapılır. Down sendromu (trizomi 21) risk belirlemesinde kullanılır. 10-14. haftalar içinde USG ile bebeğin ense pili kalınlığı belirlenir. Beraberinde beta HCG ve PAPP-A ölçümü yapılır. Sonra bu değerler bilgisayardaki özel programa yüklenerek down sendromu riski belirlenir.

 Beta-HCG = Gebelik ilerledikçe kandaki oranı azalır. Down sendromlu bebeklerde bu azalma yavaş olur.

 PAPP-A = Gebelik ilerledikçe artar. Down sendromlu bebeklerde artış normalden yavaş olur.

 Ense pili kalınlığı (NT) = Ense bölgesinde sıvı birikimine bağlı olarak fötüste ense kalınlığı artar. Ense kalınlığının USG de çok hassas ölçülmesi gerekmektedir. 0,1 mm yanlış ölçüm bile sonucu önemli derecede etkiliyebilir.

                   DEĞERLENDİRME : Cut off (eşik) değeri) = 1/250 dir.

 Cut off değerinin üzerinde : Tarama testi (+) demektir. (1/250 üzerinde) Down sendromu olma olasılığı daha yüksek demektir. Amniosentez veya CVS taraması önerilir.

 Cut off değerinin altında : Tarama testi (-) demektir. (1/250 altında ) Down sendromu olma olasılığı daha düşük demektir. Genellikle Amniosentez veya CVS taraması önerilmez.

CVS= Koryon villus biyopsisi. USG eşliğinde Karın duvarından girilerek plesental dokudan örnek alınır. %1 düşük riski vardır.

AMNİOSENTEZ= USG eşliğinde Karın duvarından girilerek amnion sıvısından 4 çay kaşığı kadar örnek alınır. %0,5 - 1 düşük riski vardır

KORDOSENTEZ= Genellikle 18. Haftadan sonra yapılır. Bebek göbek kordonundan alınan kandan kromozom anomalisi tespit edilir. %1 düşük riski vardır.

ÜÇLÜ TARAMA TESTİ: Gebeliğin 16-18 haftalarında anneden alınan kandan 3 hormon bakılarak kromozom anomalilerinin( down, trizomi 18, nöral tüp defekti) var olma riski belirlenir.

 NOT: TARAMA TESTİNİN (+) OLMASI KİŞİYİ SADECE YÜKSEK RİSK GRUBUNA SOKAR. ÇOCUK TAMAMEN SAĞLIKLI DOĞABİLİR.

                               PİYADE AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ

Saat
Üyelik Girişi
MUAYENE ÖNCELİK SIRASI

1-ACİL VAKALAR

2-AĞIR ÖZÜRÜ BULUNAN ENGELLİLER

3-HAMİLELER

4-65 YAŞ ÜSTÜ YAŞLILAR

5-7 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR

6-ŞEHİT YAKINLARI VE GAZİLER

Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret129786
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.33407.3634
Euro8.86178.8972
Hava Durumu